۱۳۹۹ شنبه ۱۸ مرداد
تغذيه مناسب در سنين مدرسه
كارشناس تغذيه معاونت غذا و داروي دانشگاه، ضمن اشاره به اهميت بالاي تغذيه در زمان تحصيل دانش آموزان گفت:  كودكان در سنين مدرسه و اوايل نوجواني با استقلال بيشتري غذاي دلخواه خود را انتخاب مي كنند و به تدريج به غذاهاي بيرون از منزل علاقمند شده و تمايل كمتري به مصرف غذاهاي خانگي دارند.

افروز جعفرنيا، در ادامه افزود: با افزايش سرعت رشد، طبيعتا نياز به دريافت مواد غذايي افزايش مي بايد  و رعايت نكات تغذيه اي مناسب و انجام فعاليت هاي بدني باعث رشد خوب و مناسب در كودكان مي شود.

وي با اشاره به حداقل نيازهاي روزانه يك كودك 11-6 ساله با شرايط بدني متناسب گفت:
چنين كودكي روزانه به 6 تا 9 واحد نان، غلات و برنج
4-3 واحد سبزيجات
3- 2 واحد ميوه
3- 2 واحد لبنيات
3-2 واحد از گروه پروتئين ها، شامل گوشت، مرغ، مغزيجات و تخم مرغ نياز دارند.

جعفرنيا تاكيد كرد: مصرف روزانه 2- 3 واحد لبنيات و 2-3 واحد از مواد گوشتي يا تخم مرغ و 2- 3 واحد سبزيجات تازه مي تواند بيشترين اثر را براي افزايش رشد كودكان داشته باشد و براي افزايش تمركز و قدرت يادگيري مصرف غذاهاي دريايي، مغزيجات بيشتر از هر گروه ديگري تاثير گذار است همچنين بايد توجه داشت كه  ميزان دريافت غذاي كودكان بسته به قد و وزن و ميزان فعاليت بدني متفاوت مي باشد. اما بديهي است مصرف كليه گروه هاي غذايي همراه با رعايت تعادل براي همه افراد يكسان است.

اين كارشناس تغذيه و رژيم درماني اظهار داشت: با توجه به اينكه بخش قابل توجهي از رژيم غذايي كودكان در شيفت مدرسه تامين مي شود، بنابراين تامين ميان وعده هاي مناسب در اين سن بسيار ضروري است.

وي پيشنهاد كرد كودكان ميان وعده هاي مفيدي را شامل: ميوه سبزيجات سالم نظير(هويج، خيار، قارچ و ...)، ساندويچ هاي خانگي و خوشمزه (مانند نان تست به همراه پنير يا كره بادام زميني)، كراكرهاي پنيري، مغزيجات، كشمش، كنجد، نخودچي، شيرهاي كم چرب و ... مصرف كنند.

جعفرنيا، توصيه كرد كودكان را از عوارض ناشي از مصرف تنقلات بيهوده نظير چيپس، پفك، نوشيدني هاي انرژي زا و ... آگاه كنيد و ترجيحا  ميان وعده هاي اصلي كودكان را در خانه تهيه تا در مدرسه مصرف شود.  در اين زمينه مي توانيد براي افزايش تمايل كودكان به مصرف غذاهاي خانگي حتما از كودكان خود بخواهيد كه در تهيه و آماده سازي آن ها به شما كمك كنند.
تاریخ:
1398/07/06
تعداد بازدید:
1418
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal