۱۳۹۸ يکشنبه ۱۷ آذر
استفاده از عينك آفتابي را جدي بگيريد/ افرادي كه در محيط‌هاي باز فعاليت دارند بيش از ديگران در معرض خطر اشعه ماوراء بنفش خورشيد هستند
عينك هاي آفتابي نقش بسيار مهمي درمحافظت از چشم ها، جلوگيري از آفتاب سوختگي پوست صورت ، افزايش قدرت ديد در زمان اوج تابش خورشيد و جلوگيري از چين و چروك پوست اطراف چشم ها دارند.


دكتر موسي زارع متخصص چشم پزشكي دانشگاه علوم پزشكي جهرم اظهار داشت: كاربرد عينك آفتابي تنها مخصوص زيبايي نيست و دربرخي بيماري ها ازجمله جراحي آب مرواريد، آب سياه، جراحي لازك و مواردي از اين دست نيز تا بهبود و ترميم كامل عارضه فرد بايد از عينك آفتابي استاندارد استفاده كند.

او با اشاره به افزايش تابش خورشيد در فصول گرم سال، گفت: در نور خورشيد اشعه زيانباري به نام ماوراء بنفش وجود دارد كه هرچند بخش اعظم آن توسط لايه ازن جذب مي‌شود، اما باز هم مقداري از آن به زمين مي‌رسد كه براي سلامت بدن و به ويژه چشم زيان‌آور است.

وي تصريح كرد: ورود اشعه ماوراءبنفش به چشم باعث آسيب به قسمت‌هاي داخلي چشم مانند قرنيه و شبكيه مي‌شود. ورود اين اشعه به چشم باعث پيري شبكيه شده و مي‌تواند آسيب‌هاي غيرقابل برگشتي را به چشم وارد كند.

اين متخصص چشم پزشكي افزود: در همين راستا و براي محافظت از چشم‌ها افراد بايد در فصول گرم سال و بويژه در ساعاتي كه تابش خورشيد به اوج خود مي‌رسد (10 صبح تا 16 بعدازظهر) از عينك آفتابي استفاده كنند.

وي گفت: افراد براي انتخاب عينك آفتابي به متخصصان چشم پزشكي مراجعه كنند تا متناسب با كانون چشمشان عينك آفتابي استاندارد برايشان تجويز شود.

به گفته اين متخصص چشم پزشك برخي افراد گمان مي كنند در روزهاي ابري يا باراني نياز به استفاده از عينك آفتابي ندارند اما نور UV خورشيد به آساني از ابرها عبور مي كند و مي تواند سبب آسيب ديدن چشم ها شود.

وي بيان كرد: افرادي كه در محيط‌هاي باز فعاليت دارند بيش از ساير افراد در معرض خطراشعه ماوراء بنفش خورشيد هستند و بايد از عينك آفتابي با جذب اشعه بالا و محافظ‌هاي ديگري مانند كلاه نيز استفاده كنند.


به گفته وي امروزه شركت هاي فراواني در دنيا به توليد عينك هاي آفتابي در انواع طرح و رنگ هاي مختلف مي پردازند؛ عينك آفتابي حتماً بايد شيشه استاندارد براي محافظت چشم از اشعه هاي UVB وUVA خورشيد را داشته باشد.

اين متخصص چشم خاطرنشان كرد: لزوما قيمت بالاي عينك به معني اينكه جاذب بهتر اشعه باشد، نيست و بسياري عينك‌هاي ارزان قيمت هستند كه به خوبي اين اشعه را جذب كرده و مانع رسيدن آن به چشم مي‌شوند.

وي با اشاره به رنگ شيشه عينك آفتابي گفت:  هر رنگ عينكي مي‌‎تواند جاذب UV باشد، اما ترجيحا رنگ خاكستري توصيه مي‌شود، چرا كه رنگ اشياء را تغيير نمي‌دهد.

اين متخصص چشم با بيان اينكه مي‌توان در هر سني از عينك استفاده كرد، افزود: كودكاني كه در محيط بيرون بازي مي‌كنند بايد از عينك آفتابي استفاده كنند.

دكتر زارع عينك‌هاي قاب بزرگ را بهتر دانست و گفت: همچنين دسته عينك‌ها بايد پهن باشد تا از ورود نور خورشيد به چشم جلوگيري كند.

وي با بيان اينكه افراد چشم رنگي رنگدانه‌هاي كمتري در چشم دارند، گفت: رنگدانه ها مانع آسيب‌هاي ناشي از نور آفتاب مي‌شود، بنابراين توصيه مي‌شود اين گروه افراد بيش از ديگران به استفاده از عينك آفتابي توجه داشته باشند.
تاریخ:
1398/05/16
تعداد بازدید:
88
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal