۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۹ تير
سلامت
حذف نمكدان از سر سفره ها بسيار ضروري است
75 درصد علت دياليز بيماران در بيمارستان هاي مطهري و خاتم الانبياء خفر شهرستان جهرم به دليل عدم كنترل فشار خون بالا بوده است
رئيس دانشگاه علوم پزشكي جهرم در كارگروه اطلاع رساني پويش ملي كنترل فشار خون كه با حضور معاون بهداشتي و برخي از مسئولين دانشگاه، اصحاب رسانه و برخي از مديران روابط عمومي شهرستان برگزار شد گفت: سكته قلبي و مغزي عامل اول مرگ و مير در ايران  به دليل فشار خون بالا است. همچنين 80 درصد علت دياليز در بيمارستان هاي مطهري و خاتم الانبياي خفر شهرستان جهرم به دليل عدم كنترل فشار خون بالا بوده است.

دكتر محمد رحمانيان اظهار داشت: كم تحركي، چاقي شكمي و عدم تغذيه مناسب مانند مصرف بالاي نمك و فست فود ها عامل اصلي فشار خون بالا است و مي توان با كاهش مصرف نمك 33 درصد فشار خون را كاهش داد.

وي افزود: متاسفانه مردم درمان را مهم تر از پيشگيري مي دانند. با اطلاع رساني دقيق و هدفمند مي توان رويكرد مردم را به سمت پيشگيري از بيماري هاي غير واگير هدايت كرد.

دكتر رحمانيان با اشاره به گروه هدف پويش ملي كنترل فشار خون كه از افراد بالاي 30 سال آغاز مي شود گفت: در مقايسه با ديگر كشور ها متاسفانه در ايران، سن ابتلا به فشار خون بالا  به سنين پايين رسيده كه خبري بسيار ناگوار است.

وي افزود: در جهرم 120 هزار نفر بالاي 30 سال وجود دارد كه پيش بيني مي شود با اجراي اين طرح ملي در شهرستان، 8 هزار بيمار شناسايي شده مبتلا به فشار خون بالا به 12 هزار نفر برسد.

وي درمان صحيح در بيماران مبتلا به فشار خون بالا را بسيار مهم دانست و گفت: متاسفانه تعدادي از مردم با وجود اطلاع از بيماري فشار خون بالاي خود تحت درمان نادرست هستند كه اين امر مي تواند عوارض جبران ناپذيري به بار آورد.

دكتر سيد مجيد ارجمند معاون بهداشتي دانشگاه نيز در ادامه جلسه با اشاره به شيوع 27 درصدي مردم ايران به فشار خون بالا گفت:  شيوع اين بيماري در استان فارس در مقايسه با ديگر استان هاي كشور وضعيت بهتري دارد و 22 درصد مردم فارس دچار فشار خون بالا هستند.

وي در ادامه افزود: در استان فارس از اين 22 درصد بيمار مبتلا به فشار خون نيمي از آنها به مراكز بهداشتي و درماني مراجعه كرده و از اين ميزان تنها 20 درصد تحت مراقبت و درمان هستند.

معاون بهداشتي دانشگاه پايش فشار خون و سنجش توده بدني را ركن اصلي در پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي عروقي دانست و گفت: با اقدامات ساده مي توان از بسيار ي از بيماري هاي خطرناك چون سكته هاي قلبي و مغزي جلوگيري كرد.

 به گفته وي نرمال استفاده هر فرد از سديم در طول روز تنها 12 درصد است  اين در حالي است كه طبق امار اعلام شده به طور متوسط هر فرد ايراني روزانه بر سر سفره خود، 3 درصد سديم اضافي با نمكدان مصرف مي كند. حذف نمكدان از سر سفره ها بسيار ضروري است.

دكتر شاپور شادمند مدير پيشگيري از بيماري هاي غير واگير معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي جهرم نيز گفت: پويش ملي كنترل فشار خون در شهرستان جهرم در دو فاز انجام مي شود كه فاز اول آن اطلاع رساني و فرهنگ سازي در پيشگيري از ابتلا به فشار خون بالا است كه تا عيد فطر ادامه دارد و فاز دوم آن كه عملي شدن اين برنامه است به مدت يك ماه از 17 خرداد ماه تا 17 تير ماه 98 انجام مي شود.

وي در ادامه افزود: در اين پويش، 100 مركز ثابت بهداشتي و درماني شهر و روستا به همراه 15 مركز سيار و ثابت ديگر در مكان هاي پر رفت و آمد شهرستان برپا مي شود كه همگي در دو شيفت صبح و عصر آماده ارائه خدمات پايش بصورت رايگان به مردم هستند.


وي افزود: افراد بالاي 30 سال مي توانند بصورت غير حضوري با مراجعه به سامانه ثبت فشارخون به شيوه خود اظهاري salamat.gov.ir نسبت به تكميل پرسشنامه و ثبت فشار خون خود در سامانه اقدام نمايند.

 
 

 


تاریخ:
1398/02/31
تعداد بازدید:
322
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal