۱۳۹۷ شنبه ۴ اسفند
روزه داري
پاسخ به هفت سوال رايج درباره روزه داري
همواره با آغاز ماه مبارك رمضان سوالاتي براي روزه داران ايجاد مي شود كه در ذيل به هفت پرسش از متداول ترين آن ها مي پردازيم:
همواره با آغاز ماه مبارك رمضان سوالاتي براي روزه داران ايجاد مي شود كه در ذيل به هفت پرسش از متداول ترين آن ها مي پردازيم:

 آيا روزه باعث افت قند خون مي شود؟
اگر فاصله ي بين دو وعده ي غذايي بيش از حدود 10 ساعت نباشد، قند خون به ميزان طبيعي حفظ مي شود. اما در گرسنگي هاي طولاني تر، مثلاً در روزه بي سحري به ويژه در روزهاي طولاني سال، قند خون، به كمتر از ميزان طبيعي كاهش مي يابد و اين موضوع به ويژه در نوجوانان خطرآفرين است.

 آيا روزه سبب كاهش وزن مي شود؟
در كساني كه به نحو صحيح روزه مي گيرند و دو وعده غذاي نسبتاً سبك در سحري و افطار مي خورند، روزه سبب كاهش وزن مي شود. به بيان ديگر، اگر در هنگام روزه داري يك وعده غذاي انسان حذف شود، طبعاً كالري دريافتي كمتر از نياز بوده و براي تامين بقيه آن از چربي ذخيره در بدن استفاده خواهد شد و وزن كاهش مي يابد. اما اگر غذاي مصرفي در سحر، افطار و تا هنگام خواب، در حد نياز بدن و يا حتي بيشتر باشد، افراد به دليل كاهش فعاليت بدني دچار اضافه وزن نيز مي شوند.

 چه غذاهايي براي سحري مناسب است؟
سحري بايد ويژگي يك وعده ي ناهار را داشته باشد؛ ضمن اينكه بايد به گونه اي باشد كه احساس تشنگي را به حداقل برساند. غذاهايي كه آب جذب مي كنند مثل ماكاروني، ته ديگ و آش رشته ايجاد تشنگي مي نمايند. استفاده از سالاد و هندوانه تا حدود زيادي مانع تشنگي مي شود.

 آيا بدون سحري مي توان روزه گرفت؟
بهتر است بدون سحري روزه نگيريم. به خصوص در نوجوانان گرسنگي 24 ساعته سبب افت شديد قندخون و تحليل رفتن عضلات مي گردد كه بسيار زيان آور است. گاهي روزه داران در انتهاي شب اقدام به خوردن شام نموده و سحري ميل نمي نمايند كه اين هم روش مناسبي نيست. شام كامل در آخر شب به هيچ عنوان نمي تواند جايگزين مناسبي براي سحري باشد.

 چه غذاهايي براي افطاري مناسب است؟
به دليل آن كه معده چندين ساعت خالي بوده، بهتر است با مايعاتي كه تقريباً درجه حرارت بدن را دارند، افطار را شروع كنيد. آب جوشيده ي خنك شده يا چاي كم رنگ يا سوپ هاي كم چرب و رقيق براي اين منظور مناسب اند. بهتر است قند يا خرما كه سريعاً جذب مي شوند با آب جوشيده خنك شده يا چاي مصرف گردد تا قند خون را كمي افزايش دهد.

آيا روزه سبب زخم معده مي شود؟
عوامل بروز زخم معده متعدد است. اضطراب، استرس و همچنين توان بدن در خنثي كردن اسيدهاي معده نقش مهمي در اين زمينه دارند و در دوران فعال بيماري، ممكن است روزه گرفتن سبب تشديد عوارض شود.

 آيا روزه مانع درس خواندن مي شود؟
در ساعات آخر روز و قبل از افطار، به دليل كاهش نسبي قند خون، قدرت تمركز و يادگيري پايين مي آيد؛ البته افراد با هم تفاوت دارند. بهتر است كه دانش آموزان و دانشجويان درس خواندن را از صبح زود شروع كنند و ساعات هاي آخر روز را براي استراحت بگذارند.

افروز جعفرنيا كارشناس تغذيه دانشگاه علوم پزشكي جهرم
تاریخ:
1397/03/07
تعداد بازدید:
169
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal