۱۳۹۷ شنبه ۲۷ بهمن
آب مرواريد
تار شدن ديد، مشخص ترين نشانه وجود آب مرواريد است
تار شدن ديد، مشخص ترين نشانه وجود آب مرواريد است كه به صورت ابري شدن ديد يا ايجاد لكه هاي تيره در ميدات ديد ظاهر مي شود.
تار شدن ديد، مشخص ترين نشانه وجود آب مرواريد است كه به صورت ابري شدن ديد يا ايجاد لكه هاي تيره در ميدات ديد ظاهر مي شود.

دكتر موسي زارع جراح و متخصص چشم  تار شدن ديد را مشخص ترين نشانه وجود آب مرواريد دانست و اظهار داشت: ابري شدن ديد و ايجاد لكه هاي تيره در ميدان ديد از مشخص ترين نشانه وجود آب مرواريد است كه ابتدا به صورت جزئي و متناب و سپس دائمي و وخيم تر ظاهر مي شود و باعث اختلال فعاليت هاي روزانه مثل رانندگي و غيره مي گردد.

وي بيان كرد: آب مرواريد باعث كدر شدن عدسي چشم مي شود و اين در حالي است كه به طور طبيعي بايد شفاف باشد و كدر شدن، باعث كاهش بينايي و مختل شدن ديد مي شود.

اين متخصص چشم با بيان اين مطلب كه كهولت سن از شايعترين علت بيماري آب مرواريد است گفت: ضربه به چشم و عدسي، بيماري ديابت، تماس با اشعه هايي مانند ايكس (X)، گاما و فرابنفش خورشيد، علل مادرزادي، مصرف داروهايي مثل كورتون و مصرف سيگار از ديگر دلايل ايجاد آب مرواريد است.

وي با اشاره به علائم آب مرواريد گفت: تار شدن ديد، دو بيني اشياء، مشكلات ديد در شب، احساس ناراحتي در مواجهه با نور، ايجاد هاله نور و محو شدن يا زرد شدن رنگ ها از علائم اين بيماري است.

به گفته وي مهم ترين تشخيص بيماري آب مرواريد، معاينه دقيق توسط چشم پزشك است كه مي تواند وجود و وسعت آب مرواريد را مشخص كند.

وي در ادامه افزود: زماني ممكن است بيمار علاوه بر داشتن بيماري آب مرواريد، در پرده شبكيه يا عصب بينايي اش دچار مشكل باشد كه در اين موارد، عامل كاهش ديد تنها آب مرواريد نيست و عمل كردن آن باعث ايجاد ديد كامل در فرد نمي شود.

دكتر موسي زارع جراحي را تنها راه درمان آب مرواريد دانست و گفت: چنانچه علائم آب مرواريد خفيف باشد ممكن است با تعيين نمره عينك موقتا مشكل حل شود.

وي اذعان كرد: هيچ گونه دارو، روش تغذيه، ورزش يا وسايل كمكي ديد وجود ندارد كه باعث درمان آب مرواريد شود.

اين متخصص چشم با توجه به اينكه در چه مرحله اي عمل براي بيمار ضروري است گفت:  اگر فرد بدون هيچ گونه ناراحتي كارهاي روزانه خود را انجام دهد و در رانندگي كردن، مطالعه و تماشاي تلويزيون مشكلي نداشته باشد عمل براي او ضروري نيست.

وي در ادامه بيان كرد: هنگامي كه آب مرواريد به حدي رسد كه باعث كاهش ديد شود و فرد در انجام فعاليت هاي روزانه دچار مشكل گردد جراحي بايد صورت گيرد.

به گفته وي جديد ترين عمل جراحي آب مرواريد عمل فيكو است كه بر اساس آن از لنز هاي شفاف و قابل انعطاف به جاي عدسي بيمار استفاده مي شود.

دكتر موس زارع با اشاره به پيشگيري در بيماري آب مرواريد گفت: در بعضي از مطالعات بيان شده است كه كمبود برخي مشتقات ويتامين A كه در سبزيجات مانند اسفناج، كلم بروكلي و غيره وجود دارد در بروز آب مرواريد موثر بوده است و در سنين بالا توصيه مي شود از سبزيجات حاوي ويتامين A استفاده شود.

 وي خاطر نشان كرد: دوري از نور خورشيد و استفاده از عينك آفتابي كه نور ماوراء بنفش را جذب كند در جلوگيري و كند شدن پيشرفت آب مرواريد موثر است و از چشم ها محافظت مي كند.
تاریخ:
1397/01/19
تعداد بازدید:
200
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal