۱۳۹۷ سه شنبه ۴ ارديبهشت
آسايش و اطمينان بيمار و خانواده با ارائه خدمات پرستاري در منزل
ارائه خدمات پرستاري در منزل از جمله برنامه هاي در حال اجراي دانشگاه علوم پزشكي جهرم است.
ارائه خدمات پرستاري در منزل از جمله برنامه هاي در حال اجراي دانشگاه علوم پزشكي جهرم است.
  به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي جهرم(وبدا)، مدير خدمات پرستاري دانشگاه علوم پزشكي جهرم، ايجاد محيطي با حداكثر اميد ، امنيت و آرامش براي بيماررا از جمله اهداف پرستاران در ارائه خدمات پرستاري در منزل دانست و يا دآورشد كاهش بار درماني بيمارستان‌ها از مهم‌ترين فوائد ارائه خدمات پرستاري در منزل مي باشد و افزود: ارتقاء، حفظ و بهبود سلامت خانواده‌ها با فعاليت در حوزه پيشگيري، درمان و مراقبت‌هاي تسكيني و توانبخشي نتيجه ارائه خدمات پرستاري در منزل است و امروزه با رويكرد بازگشت ارايه خدمات سلامتي به منزل به صنعت جديدي تبديل شده است.
مراقبت در منزل شامل يكسري خدمات سلامتي در محل زندگي براي افراد سالم و بيمار است و حيطه عملكرد پرستاران به‌عنوان عضوي از تيم سلامت در حوزه سلامت در خانواده بسياروسيع است و پرستارمي‌تواند براساس بررسي و نيازسنجي اوليه اولويت‌هاي مراقبتي را تشخيص و براي مراقبت و يا درمان، خدمات مورد نيازرا با كمك تيم درماني تدارك ببيند.
وي ادامه داد: گرفتن كنترل علايم حياتي، مراقبت از زخم و تعويض پانسمان، مراقبت ازانواع استومي‌ها، گرفتن آي وي لاين، تبعيت از رژيم‌هاي دارويي و تغذيه‌اي، تزريقات، مراقبت از پا در بيماران ديابتي، تغيير پوزيشن و جلو گيري از دفرميتي‌ها، مراقبت از كاتترهاي ادراري در بيماران نخاعي، كنترل تعادل آب و الكتروليت، مراقبت از درن‌ها و بك‌هاي ادراري و … از نمونه‌هاي ارائه مراقبت در منزل است.

رنجبر با بيان اين‌كه پرستاران براساس بازديد اوليه از منزل براي خانواده پرونده سلامت تشكيل مي‌دهند، يادآور شد: پرستار سپس مي‌تواند در 3 سطح پيشگيري، درمان و توانبخشي براي بيمار يا افراد مورد حمايت و خانواده آن‌ها برنامه بنويسد.

وي افزود: از مهم‌ترين وظايف پرستار در منزل، جدا از خدمات عمومي و تخصصي ارائه خدمات آموزشي و مشاوره‌اي و افزايش سواد سلامت بيمار و اعضاي خانواده است كه سبب افزايش سطح سلامت، جلوگيري از بروز انواع عفونت‌ها، حس خوشايند در كنار اعضاي خانواده و كاهش دفعات و زمان بستري بيمار در بيمارستان و در نهايت افزايش سطح كيفيت زندگي است.

مدير خدمات پرستاري دانشگاه علوم پزشكي جهرم با بيان اين‌كه هم‌اكنون مراكزي خدماتي را در منزل ارائه مي‌دهند، گفت: ارائه خدمات پرستاري منسجم در منزل نيازمند مديريت جامع و وجود نظارت كافي و حرفه‌اي و اختصاص تعرفه مشخص براي ارائه اين خدمات در منزل است .

رنجبر با تأكيد بر ضرورت ورود خدمات پرستاري در جامعه افزود: پرستاران براي ارائه مراقبت در منزل نيازمند داشتن مهارت‌هايي باليني و ارتباطي و تخصصي در منزل هستند، از اين‌رو معاونت پرستاري وزارتخانه وسازمان نظام پرستاري در حال طراحي و تدوين انواع كوريكولوم آموزشي كوتاه مدت براي تربيت و ارتقا مهارتهاي پرستاران در منزل با هدف ارائه مراقبت‌هاي ويژه هستند.

وي با تأكيد بر ضرورت وجود تجهيزات ويژه ارائه اين خدمات در منزل نظير هوم دياليز و ... انواع وسايل مورد نياز در منزل خاطرنشان كرد: پرستاران هم بايد دست‌كم يك دوره 3 ماهه آموزشي را در اين‌باره ببينند، البته ارائه مناسب اين خدمات مستلزم حمايت‌هاي لازم از سوي وزارت بهداشت، سازمان‌هاي بيمه‌گر و فرهنگسازي مناسب از سوي رسانه ملي است.

مدير خدمات پرستاري دانشگاه علوم پزشكي جهرم با بيان اين‌كه بايد انگيزه اقتصادي اين بخش از صنعت سلامت افزايش يابد و كار آفرينان و سرمايه‌گذاران بتوانند در اين بخش وارد شوند، يادآور شد: پرستاران اين توانمندي را دارند كه بحراني‌ترين و پيچيده‌ترين خدمات تخصصي را در منزل به مردم ارائه دهند، اما بايد موانع و مشكلات فرهنگي هم از سر آنها برداشته شود.وبيمه ها نيز حمايت هاي لازم رادر اين خصوص داشته باشند.
 
تاریخ:
1395/12/22
تعداد بازدید:
85
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0

ارسال نظرات
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal