۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۷ شهريور
ماماي نمونه
ماماي نمونه كشوري دانشگاه علوم پزشكي جهرم:عشق، علاقه و صبوري سه مولفه اصلي شغل مامايي است
فاطمه داديار ليسانس مامايي و 15سال است كه سابقه كار دارد. او از سال 81 تا كنون به عنوان ماما در بيمارستان مطهري جهرم مشغول به فعاليت است.
ماماي نمونه كشوري دانشگاه علوم پزشكي جهرم:عشق، علاقه و صبوري سه مولفه اصلي شغل مامايي است

فاطمه داديار ليسانس مامايي و 15سال است كه سابقه كار دارد. او از سال 81 تا كنون به عنوان ماما در بيمارستان مطهري جهرم مشغول به فعاليت است.

از علاقه اش به مامايي و انتخاب اين رشته مي گويد: هميشه مامايي را دوست داشتم  و با آگاهي و علاقه از قبل اين رشته را انتخاب كردم. به نظر من هيچ شادي  قابل مقايسه با شادي لحظه تولد يك نوزاد و كمك به مادر باردار نيست.

وي با اشاره به نقش ماما در كمك به سلامت مادران باردار مي گويد: ماماها نقش مراقبتي و حمايتي براي مادران باردار ايفا مي كنند و با دادن آموزش هاي صحيح و به موقع در حفظ سلامتي آنان نقش بسزايي دارند.

وي بيان مي كند: مامايي رشته بسيار زيبايي است كه صبر و حوصله زيادي مي خواهد. از آموزش بهداشت، مشاوره و راهنمايي خانواده، مسائل دوران بارداري مانند پي بردن به موارد غير طبيعي در مادر و جنين گرفته تا كمك به مادر باردار در حين زايمان و به دنيا آوردن نوزاد، همگي از فعاليت هاي يك ماما است.

او با مهرباني مي گويد: عشق، علاقه و صبوري سه مولفه اي اصلي شغل مامايي است كه هر فرد قبل از انتخاب كردن اين رشته بايد در خود پرورش دهد.

وي با تواضع مي گويد: هيچ وقت به ماماي نمونه شدن فكر نمي كردم هدف من تنها خدمت رساني و انجام وظيفه بوده است. لطف مسئولين دانشگاه موجب شد اين عنوان نصيب من شود.

به گفته وي شركت در تيم هاي اضطراري و فعاليت در حوادث غير مترقبه، حسن ارتباط با همكاران، فعال بودن در امر پژوهش و طرح هاي تحقيقاتي، مشاركت در فعاليت هاي آموزشي، رعايت مقررات اخلاقي و حرفه اي مامايي، رعايت مقررات و انضباط اداري،  فعال بودن در امر آموزش و مشاوره به خانواده، مادران و جامعه، خدمت در مناطق محروم و غيره از آيتم ها انتخابي ماماي نمونه كشوري نيز بوده است.

دستانش را بر چشمانش مي گذارد و خاطراتش را ورق مي زند به اولين تولد نوزادي كه انجام داده است، مي گويد: اين خاطره به دوران دانشجويي من باز مي گردد. حس بسيار عجيبي بود. همراه با ترس و خوشحالي. استرس تمام وجودم را گرفته بود. از خداوند ياري خواستم و با اعتماد به نفسي كه داشتم توانستم نوزاد دختر زيبايي را به دنيا آورم. اشك شوق از چشمانم سرازير شد.
آن لحظه را از ماندگارترين و بهترين لحظات زندگي ام مي دانم.

وي لبخندي مي زند و با هيجان خاطرات ديگرش را مرور مي كند و مي گويد: در دوران كاري خود لحظات زيبا، سخت و شيرين زيادي را داشتم. اين خاطره به سه سال گذشته باز مي گردد. نيمه شب بود و باران شديدي مي باريد، به طوري كه مسير زايشگاه و تردد به آنجا بسيار سخت بود. هر لحظه من و پرسنل شبكارم منتظر آماده باش بوديم. در آن لحظه با صداي نگهبان متوجه شديم بيماري در پشت آب، گير كرده و وضع حمل آن نزديك است. به علت حجم بالاي آب و بسته شدن مسير، تردد تنها با كاميون امكان پذير بود. من و همكارم وسايل مورد نياز را برداشتيم و با پوشيدن چكمه بلند روانه كوچه زايشگاه شديم. شدت باران بسيار زياد بود و با سختي راننده كاميون ما را نزد مادر باردار برد. استرس و آشفتگي سراپاي همسر آن زن باردار را فرا گرفته بود. فرصت بسيار كم و درد آن مادر بيشتر و بيشتر مي شد. تنها گزينه انتخابي ما انجام زايمان در ماشين بود. با تجهيزاتي كه داشتيم توانستيم با ياري خدا در آن وقت تنگ و پر از استرس نوزاد را سالم به دنيا آوريم. اين خاطره شيرين و پر استرس را هرگز فراموش نمي كنم.

وي از سختي هاي كارش مي گويد: شيفت هاي طولاني، شرايط استرس زا و حس مسئوليت  زياد از سختي هاي اين كار است. زيرا ماماها با جان دو نفر سر و كار دارند و حفظ سلامتي مادر و نوزاد در اولويت و بسيار با اهميت است. يك ثانيه غفلت پيامد هاي ناگوار به بار مي آورد.

اين ماماي نمونه كشوري مي گويد: مادران باردار براي اينكه زايمان طبيعي راحت و بي خطر داشته باشند بايد به ماماي خود اعتماد كرده و توصيه هاي او را گوش دهند. در طول بارداري خود به خصوص ماه هاي آخر ورزش كنند. در كلا س هاي آمادگي براي زايمان شركت كنند. از يك فرد دوره ديده و آشنا با تكنيك هاي مختلف كاهش درد آموزش ببيند. موادمغذي مناسب و آب كافي مصرف كنند. مثبت بيانديشند و افكار منفي را از خود دور كنند.

وي صبوري، رازدار بودن، داشتن وجدان كاري، مهارت ارتباطي خوب، اعتماد به نفس و مسئوليت پذيري را از خصوصيات يك ماماي خوب مي داند.

او در آخر از رئيس دانشگاه، معاون درمان، مسئولين دانشگاه و دوستاني كه با حمايتشان موجب شدند به عنوان ماماي نمونه كشور شناخته شود تشكر و قدرداني كرد.


تاریخ:
1398/02/18
تعداد بازدید:
340
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal